scorecardresearch

Yüksekdağ: Savaşı dayatanların iktidarını ve siyasi zulmünü kabul etmeyeceğiz (2)

23 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
YÜKSEKDAĞ, VAN'DA BELEDİYELERİ ZİYARET ETTİ

Hakkari'nin Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde incelemelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ardından Van'da Edremit, İpekyolu ve Büyükşehir belediyelerini ziyaret etti.

Yüksekdağ, beraberinde DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Eş Genel Başkan Yardımcıları Saruhan Oluç, Yurdusev Özsökmenler, İstanbul milletvekilleri Garo Paylan, Van Milletvekili Adem Geveri, Remzi Özgökçe, HDP Parti Meclisi Üyesi Cüneyt Caniş ile Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ilçesindeki temaslarının ardından Van'a geldi. İlk olarak Edremit Belediyesi ziyaret eden Yüksekdağ, burada Edremit Belediye Başkanı Sevil Rojbin Çetin'in 24 Ağustos'ta tutuklanmasının ardından yerine getirilen Başkan Vekili Nurhayat Çelik'le görüştü.

Belediye başkanlarının tutuklamalarına tepki gösteren Yüksekdağ, "Bizler HDP olarak bu zamana kadar bütün Türkiye'de, halklarımızın barış içerisinde, kendi kendisini yönetme hakkını savunan bir programı ortaya koyduk. Yüzde 13.1'le elde ettiğimiz başarı, programımızın başarısıdır. Halkımızın kendi kendini idare etme başarısıydı. Ama bu başarıyı hazmedemediler. İnşallah önümüzdeki günlerde, yakın gelecekte çok daha iyi başarılar elde edeceğiz. Çünkü onlar pozitif insanlık değerlerini çoktan rafa kaldırmış durumdalar. Çözüm sürecini buzdolabına kaldırdım diyen Cumhurbaşkanı aslında kendi insanlığını buzdolabına kaldırmıştır. İnsanlığı insanlığını rafa kaldıranlar kendileri de tarihin çöplüğünde karışırlar" dedi.

Ardından beraberindeki heyetle İpekyolu Belediyesi'ni ziyaret eden Yüksekdağ, Belediye Başkanı Veysel Keser'le bir süre görüştükten sonra Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Yüksekdağ Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya tarafından kapıda karşılandı.

Murat ÇAĞLAR- Orhan AŞAN/VAN, (DHA)