scorecardresearch

Diyarbakır'dan barış günü açıklaması: Ölümlere tahammül kalmadı

27 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Ahmet ÜN/DİYARBAKIR, (DHA)- HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Diyarbakır'da 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ortak açıklama yaptı. Açıklamada, asker, polis, sivil ve PKK'lıların ölümlerine artık tahammüllerin kalmadığı vurgulandı.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle HDP ile DBP ortak basın açıklaması düzenledi. 5 Haziran günü HDP'nin miting düzenlediği ve 4 kişinin öldüğü, 100'ün üzerinde kişinin yaralandığı bombalı saldırının yaşandığı İstasyon Meydan'ında gerçekleşen basın açıklamasına; HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile çok sayıda partili katıldı.

"BARIŞ HER ŞEYDEN DAHA KIYMETLİDİR"

Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, asker, polis, sivil ve PKK'lıların yakınları olmak üzere, Türkiye'de yaşayan tüm halkların savaşa ve can kayıplarına tahammüllerinin kalmadığını belirterek, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde herkesin savaşa karşı barış sesini yükseltme çağrısında bulundu. Önen, "Barış her şeyden daha kıymetlidir. Seçimden de, koltuktan da, iktidardan da daha kıymetlidir. Sonuna kadar savaş diyenlere, sonuna kadar barış diyoruz" dedi.

"BİZ DE DAHİL, HERKESİN AKLINI BAŞINA ALMASI LAZIM"

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, bölgede, bütün coğrafyada bir savaşın olduğunu, bütün Ortadoğu'da kan akıtıldığını ifade ederek, "Biz barış, barış, barış dedikçe, barış geleceğine, ateş söneceğine, daha da şiddetleniyor, her gün onlarca insan hayatını kaybediyor. Buradan Kürt, Türk, devlet, hükümet, PKK, HDP, CHP, MHP'ye herkesime seslenmek istiyorum; biz bu öldürmeleri, çatışmaları, imha ve inkarları neredeyse 100 yıldır yaşıyoruz ama hiçbir yere varamadık. Coğrafyamız da hiçbir yere varamadı. Bu işe müdahil olabilecek biz de dahil, bütün herkesin aklını başına alması, barış için çalışması lazım. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da bu girdikleri çıkmaz sokaktan bir an önce çıkmaları gerekiyor. Çıkabilmeleri için de durmaları lazım" diye konuştu.

Açıklamaya Suruç'taki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yeraldığı pankartların asıldığı görülürken, yapılan konuşmaların ardından kalabalık grup, olaysız bir şekilde dağıldı.