scorecardresearch

Barış yürüyüşüne polis izin vermedi

17 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)- ADANA'da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılmak istenen yürüyüşe, izin alınmadığı gerekçesiyle polis engel oldu.

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki İnönü Parkı'nda toplanan ve kendilerini Adana Barış Bloku üyeleri olarak adlandıran 300 kişi, yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Uğur Mumcu Meydanı'na yürümek istedi. Aralarında HDP Adana milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Rıdvan Turan ile CHP Milletvekili İbrahim Özdiş'in de bulunduğu grubun önü, çevik kuvvet polislerince kesildi. Polis müdürleriyle tartışan milletvekilleri, gösteri yürüyüşü için önceden izin alınmasına gerek olmadığını söyledi. Görevli polisler ise, önceden izin alınmadığını yineleyerek yürünmesi halinde müdahale edeceklerini anlattı.

MİLLETVEKİLLERİNDEN TEPKİ

Adana Valisi Mustafa Büyük ile telefonla görüşmeye çalışan milletvekilleri, yürüyüş için izin verilmesini istese de başarılı olamadı. Polisin izin vermemesi nedeniyle parkta açıklama yapan HDP Adana Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Rıdvan Turan ile CHP Milletvekili İbrahim Özdiş, polise tepki gösterdi. Yasal haklarının kullandırılmadığını savunan Meral Danış Beştaş, barış için sonuna dek mücadele edeceklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından sloganlar atan eylemciler dağıldı.